Finančné riaditeľstvo SR vydalo usmernenie za účelom vysvetlenia predmetu potvrdzovania formulára E9, jeho obsahu a definovania podkladov, ktoré musí osoba žiadajúca o potvrdenie formulára E9 predložiť svojmu správcovi dane.
Metodické usmernenie bolo vypracované na základe informácii získaných od Federálneho ministerstva financií Rakúskej republiky. Formulár E9 vrátane prekladu do slovenského jazyka tvoria prílohu tohto usmernenia.
Podľa ustanovenia rakúskeho zákona o dani z príjmov daňovník podlieha „formálnej neobmedzenej daňovej povinnosti“ na území Rakúskej republiky a má nárok na čerpanie daňových výhod. Podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov po predložení formulára E9 potvrdeného daňovou správou štátu, v ktorom je táto osoba považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou. Formulár E9 sa používa tiež na potvrdenie príjmov manžela/manželky daňovníka.
Predmet potvrdzovania formulára E9
Podľa § 1 ods. 4 rakúskeho zákona o dani z príjmov z roku 1988 „Einkommensteuergesetz 1988“ (ďalej len „rakúsky zákon o dani z príjmov“) sa s osobou, ktorá nemá na území Rakúskej republiky bydlisko a ani sa tu obvykle nezdržiava a ktorá je považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v inom členskom štáte Európskej únie, bude zaobchádzať rovnako ako s daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území Rakúskej republiky, ak najmenej 90 % z celkových príjmov takejto osoby je predmetom dane v Rakúskej republike, alebo príjem, ktorý nie je predmetom dane v Rakúskej republike nepresiahne sumu 11.000,- eur (ďalej len „daňovník“).
Uvedený percentuálny podiel a minimálna suma, ktorá nie je predmetom dane v Rakúskej republike sa počíta vo vzťahu k základu dane.
Podľa citovaného ustanovenia rakúskeho zákona o dani z príjmov daňovník podlieha „formálnej neobmedzenej daňovej povinnosti“ na území Rakúskej republiky a má nárok na čerpanie daňových výhod súvisiacich s takýmto statusom podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov po predložení formulára E9 potvrdeného daňovou správou štátu, v ktorom je táto osoba považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
Formulár E9 sa používa tiež na potvrdenie príjmov manžela/manželky daňovníka. Ak manžel/manželka daňovníka nedosiahne za zdaňovacie obdobie vyšší „celosvetový“ príjem ako 6.000,- eur, potom daňovník má nárok na daňovú úľavu na manžela/manželku podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov.
Obsah formulára E9
Časť – „Údaje o osobe“ („Angaben zur Person“)
V tejto časti daňovník, resp. manžel/manželka daňovníka uvádza požadované osobné údaje. Časť – „Príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu v štáte bydliska“ („Einkünfte, die im Ansässigkeitsstaat der Besteuerung unterliegen“).
Daňovník uvádza v tejto časti základ dane, resp. daňovú stratu z príslušných druhov príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí s výnimkou príjmov, ktorých zdroj je na území Rakúskej republiky, zistený podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“). Manžel/manželka daňovníka uvádza v tejto časti základ dane, resp. daňovú stratu z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí (t. j. z „celosvetových príjmov“), zistenú podľa zákona o dani z príjmov.
Takto zistený základ dane, resp. daňová strata sa uvádza za zdaňovacie obdobie roku 2008 a predchádzajúce roky (za obdobie pred vstupom Slovenskej republiky do Európskej menovej únie) v mene slovenská koruna a za zdaňovacie obdobie roku 2009 a nasledujúce roky v mene euro.
Časť „Podpis“ („Unterschrift“)
Daňovník, resp. manžel/manželka daňovníka deklaruje svojim podpisom, že všetky údaje vo formulári E9 uviedol pravdivo podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Časť „Potvrdenie zahraničného daňového úradu“ („Bestätigung der ausländischen Steuerbehörde“)
V tejto časti potvrdzuje správca dane skutočnosť, že žiadajúca osoba (daňovník, resp. manžel/manželka daňovníka) je považovaná za rezidenta Slovenskej republiky podľa článku 4 Zmluvy medzi Československou socialistickou republikou a Rakúskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia v odbore daní z príjmov a z majetku č. 48/1979 Zb. Pri potvrdzovaní rezidencie žiadajúcej osoby správca dane postupuje primerane podľa Metodického pokynu DR SR č. 61/2/2004 zo dňa 06. 12. 2004. Správca dane potvrdzuje uvedené skutočnosti vždy len na originálnom tlačive formulára E9, nikdy nie na jeho kópii.
Časť „Kalkulácia 90 % limitu“ („Berechnung der 90 % – Grenze“)
Túto časť vypĺňa rakúsky správca dane. Prípadný prepočet slovenskej koruny na eurá vykoná rakúsky správca dane podľa príslušných ustanovení rakúskeho zákona o dani z príjmov.
Podklady
Podklady, ktoré musí osoba žiadajúca o potvrdenie formulára E9 predložiť správcovi dane Správca dane môže potvrdiť údaje o základe dane, resp. o daňovej strate daňovníka, resp. manžela/manželky daňovníka uvedené v časti formulára E9 „Príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu v štáte bydliska“ („Einkünfte, die im Ansässigkeitsstaat der Besteuerung unterliegen“) iba na základe relevantného dokladu, ktorým daňovník, resp. manžel/manželka daňovníka deklaruje výšku tohto základu dane, resp. daňovej straty.
Podmienky pre preukázanie predmetných údajov spĺňa len daňové priznanie podané daňovníkom, resp. manželom/manželkou daňovníka za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak manžel/manželka daňovníka nepodal daňové priznanie, nakoľko podľa ustanovenia § 32 zákona o dani z príjmov túto povinnosť nemal, správca dane vyzve tohto manžela/manželku daňovníka na podanie daňového priznania podľa § 15 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“). Takto podané daňové priznanie, ak bude podané v lehote určenej správcom dane v predmetnej výzve, nepodlieha sankcii, t.j. pokute podľa § 155 daňového poriadku.
Komentovať článok
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.